Що таке оперативна пам'ять і для чого вона потрібна, вже давно всі вивчили. А ось тема правильної комплектації десктопного комп'ютера платами пам'яті заслуговує на окрему увагу.
Коротко про оперативну пам'ять
Оперативна пам'ять (вона ж RAM, вона ж ОЗП) - це енергозалежний тип пам'яті, який використовує процесор для тимчасового зберігання даних, що використовуються в роботі. Оперативна пам'ять являє собою плату з текстоліту, на якій розпаяна мікросхема з конденсаторів. Інформація фіксується на платі за допомогою заряду. Заряджений конденсатор відповідає одиниці, розряджений - нулю.
Критеріями вибору оперативної пам'яті є такі параметри:
об'єм;
частота;
таймінги;
ранги.
Вирішальний параметр назвати складно, швидкість роботи системи визначається сукупністю цих значень.
Скільки оперативної пам'яті потрібно комп'ютеру в 2024 році?
Кількість оперативної пам'яті визначається відповідно до планованого навантаження комп'ютера. У середньому, потреба в оперативній пам'яті на сьогодні становить:
Для офісного комп'ютера, призначеного для роботи з документами, текстами і таблицями, буде достатньо 4 ГБ оперативної пам'яті.
Для домашнього комп'ютера, на якому планується переглядати контент з мережі, грати в найпростіші аркадні ігри та відтворювати мультимедіа, буде потрібно до 8 ГБ ОЗП.
Ігрова збірка середнього рівня потребує 16 ГБ оперативної пам'яті.
Для запуску продуктивних ігор AAA-класу, а також роботи у важких додатках для обробки відео або фотоматеріалів знадобиться 32 ГБ оперативної пам'яті.
64 ГБ ОЗП - кількість надлишкова на сьогоднішній день для пересічних завдань, але може бути корисною при роботі з відео- і 3D-редакторами. Однак і такий обсяг можна зустріти в збірках комп'ютерних ентузіастів, стримерів і кіберспортсменів.
При цьому продуктивність системи залежить не тільки від обсягу і частоти оперативної пам'яті. Велике значення має конфігурація.
Яку конфігурацію вибрати?
Головна особливість оперативної пам'яті - це її модульність. Необхідний обсяг можна отримати, встановивши одну плату, або набрати необхідну норму кількома модулями. Основна умова - використовувати однакові за технічними характеристиками модулі, а в ідеалі - ідентичні планки однієї моделі.
Якщо встановити модулі з різною частотою і таймінгами, система працюватиме відповідно до параметрів слабшого. А ось використовувати пам'ять різних поколінь категорично забороняється, хоча деякі материнські плати і забезпечені слотами під обидві версії. Комп'ютер з одночасно встановленими платами пам'яті формату DDR3 і DDR4 просто не запуститься. Також не можна встановлювати разом і модулі з різними рангами. Система працюватиме, але нестабільно і з високою ймовірністю довільного вимкнення.
Для прикладу, обсяг оперативної пам'яті в 32 ГБ можна досягти трьома конфігураціями:
1 модуль на 32 ГБ;
2 модулі по 16 ГБ;
4 модулі по 8 ГБ.
Головна перевага декількох модулів забезпечується шириною шини оперативної пам'яті. Якщо плата пам'яті має шину в 64 біти, то два такі модулі у двоканальному режимі надають системі канал шириною в 128 біт. Чотири плати пам'яті реалізують з'єднання з пропускною спроможністю 256 біт.
Тому конфігурація з одним модулем ОЗП демонструватиме найнижчу швидкість передавання даних із зазначених у прикладі варіантів. Але водночас одна плата пам'яті - це можливість легкого і бюджетного апгрейду системи в майбутньому. Просто купуєте другу і додаєте у відповідний роз'єм.
Комплект із двох модулів оперативної пам'яті - оптимальний варіант і за ціною, і за потужністю. Контролер модуля ОЗП при цьому працюватиме у двоканальному режимі
Чотири модулі пам'яті збільшать продуктивність системи, однак приріст становитиме не більше ніж 2 - 3 % від двомодульної комплектації. Контролер працюватиме у двоканальному режимі, а продуктивність зросте за рахунок збільшення кількості банків пам'яті, якими зможе оперувати контролер. При цьому на приріст істотно впливає топологія розводки плати. У деяких варіантах встановлення чотирьох модулів може, навпаки, незначно знижувати продуктивність, але на ті самі 2 - 3 %.
Зауважте, для оптимальної роботи системи використовуються тільки парні конфігурації. Якщо встановити в комп'ютер 3 модулі пам'яті, система працюватиме в асинхронному двоканальному режимі, а приріст або падіння продуктивності, як і у випадку з чотирма планками, залежатиме від топології розводки плати та ранговості модулів.
Як правильно встановити оперативну пам'ять?
Перед купівлею оперативної пам'яті перевірте кількість відповідних слотів на материнській платі. Старі моделі можуть мати тільки 2 роз'єми. До речі, кожна материнська пам'ять має свої обмеження щодо об'єму одного модуля та сумарного об'єму оперативної пам'яті. Ці ліміти також слід врахувати, обираючи ОЗП.
Встановлюючи модулі оперативної пам'яті, слід дотримуватися колірної схеми. Роз'єми материнської плати, призначені для ОЗП, розділені на пари, зазвичай пофарбовані в різні кольори і чергуються.
Наприклад: червоний, чорний, червоний, чорний. Якщо на платі є 4 роз'єми і Ви плануєте встановити 2 модулі - ставте їх в одноколірні роз'єми, тобто з інтервалом через один. Якщо встановити оперативну пам'ять у сусідні слоти, система працюватиме в одноканальному режимі й не отримає приросту швидкості передавання даних.
Після монтажу оперативної пам'яті обов'язково перевірте, в якому режимі працює система. Зробити це можна за допомогою поширеної утиліти CPU-Z. Для цього у вкладці "Memory" знайдіть показник "Channel". Якщо у віконці вказано "Dual", значить все в порядку.