Дуже часто для того, щоб вдихнути в застарілий домашній ПК нові сили і дозволити собі трохи більше продуктивності, досить просто збільшити кількість оперативної пам'яті. Однак, виконуючи апгрейд старого комп'ютера, слід обирати оперативну пам'ять набагато ретельніше, ніж для нової збірки. Про те, яких помилок слід уникнути наша сьогоднішня стаття.

1 А чи є вільні слоти?

 

Насамперед варто перевірити наявність вільних слотів на материнській платі. Залежно від моделі, загальна кількість гнізд може бути 2 або 4. Від наявності вільних слотів і їхньої кількості залежить, чи буде апгрейд здійснено додаванням 1 - 2 планок у систему, чи знадобиться повна заміна ОЗП. А, отже, Ви заздалегідь зможете визначитися з бюджетом покупки.

2. Не врахувати можливості материнської плати

 

Кожна материнська плата розрахована на обладнання з певними параметрами. У випадку з оперативною пам'яттю цими параметрами є:

 

    сумарний обсяг оперативної пам'яті;

    ранговість пам'яті;

    формат роз'єму (DIMM або SODIMM)

    формат пам'яті (покоління DDR).

 

Вибирати оперативну пам'ять слід тільки відповідно до можливостей материнської плати. Купівля планок ОЗП, що не відповідають вимогам, може призвести до негативних наслідків: від втрати працездатності системи до фізичного виходу з ладу платформи.

 

3. Обрати нові модулі не враховуючи параметри наявних

 

Якщо Ви хочете додати оперативної пам'яті, а не повністю змінити її конфігурацію, обирати додаткові модулі слід відповідно до параметрів наявних.

 

Оптимальним варіантом стане підбір тієї самої моделі. Якщо це неможливо, слід звернути увагу на такі характеристики:

 

    Тип пам'яті: DDR2, DDR3, DDR4.

    Об'єм пам'яті: якщо в систему поставити дві планки різної ємності, то двоканальний режим поширюватиметься на об'єм, що відповідає меншій. Це призведе до зниження продуктивності ПК, особливо під час роботи зі спеціалізованими програмами.

    Таймінги: відповідають за швидкість надходження запитів і час відповіді оперативної пам'яті. Якщо таймінги двох планок відрізняються, система працюватиме із затримками, притаманними слабшому модулю.

 

Дізнатися ці параметри можна, скориставшись безкоштовною утилітою CPU-Z. Додаток англійською, але всі розділи зрозумілі на інтуїтивному рівні навіть новачкові. Для перегляду характеристик вибирайте вкладку "Memory" і шукайте пункти: Type і Size. Тут же вказані і таймінги - Timings. А у вкладці SPD можна не розбираючи системного блока подивитися виробника і номер моделі, щоб підібрати ідентичну планку.

 

4. Не дотримуватися парності

 

У нас уже є окрема стаття на цю тему, тому тут повторимо коротко і по суті.

 

Оптимальний режим роботи спостерігається, якщо система укомплектована парною кількістю планок: 2 або 4.

 

2 планки - оптимальний варіант за співвідношенням ціна - продуктивність, який дає змогу системі працювати у двоканальному режимі й отримати приріст потужності завдяки розширенню каналу шини пам'яті.

 

4 планки підвищують продуктивність на 2 - 3 % завдяки збільшенню кількості банків пам'яті порівняно з аналогічною за об'ємом комплектацією з двох модулів. Однак залежно від топології мікросхеми, очікуваного приросту можна і не отримати.

 

Якщо ж Ви доукомплектуєте систему з одним модулем оперативної пам'яті комплектом із двох, то комп'ютер працюватиме в нестабільному асинхронному двоканальному режимі, а в роботі орієнтуватиметься на параметри найслабшого модуля.

 

5. Переплатити за підсвічування

 

Якщо у Вас стандартний корпус без оглядових вікон і скляних панелей, то купівля оперативної пам'яті з підсвічуванням стане зайвою витратою коштів. До того ж не всі материнські плати, особливо минулих років, підтримують сучасні технології підсвічування, якими оснащені планки ОЗП, наприклад, ASUS Aura або MSI Mystic Light. Тому, вибираючи нові модулі пам'яті з RGB-підсвічуванням, заздалегідь подумайте: а чи буде їх видно.

6. Невдала комплектація

 

У деяких випадках комплектація системного блока може бути досить щільною. Великий процесорний радіатор здатний перекрити один або кілька роз'ємів для оперативної пам'яті. Щоб не виникло проблем зі встановленням, заздалегідь оцініть наявність вільного простору для планок пам'яті.

 

Також проблему може створити купівля оперативної пам'яті з радіатором. Так, такий варіант кращий у плані охолодження. Однак, радіатор може носити не тільки практичну, а й декоративну функцію, а планка з радіатором мати висоту від 34 мм до 50 мм. Водночас звичайна "зелена" планка пам'яті без обкладок має висоту 30 мм.

 

Тому, щоб оперативна пам'ять комфортно стала в систему, заздалегідь оцініть наявність вільного простору. Також виходом може стати купівля вузьких планок ОЗП висотою 18,75 мм, наприклад Kingston ValueRAM, 8GB, DIMM DDR3L і подібних.

 

7. Надмірно економити на покупці

 

Часто в пошуках бюджетних варіантів для реанімації застарілих систем користувачі вирушають за оперативною пам'яттю на вторинний ринок або шукають відповідні комплектуючі на китайських онлайн-платформах. Обидва варіанти містять масу ризиків від банального обману до купівлі неліквіду без гарантій і можливості обміняти товар.

 

Тому, головною нашою рекомендацією стане купівля ОЗП у перевіреному магазині , в тому числі й нашому – ramtrade.com.ua . До речі, там же можна буде отримати консультацію і допомогу в підборі відповідної вашій системі моделі, зв'язавшись з консультантом, або залишивши запит у чаті.

 

Таким чином, пожвавлення застарілого десктопного комп'ютера заміною оперативної пам'яті або додаванням модулів - технічно нескладне завдання, з яким впорається навіть не дуже досвідчений власник. А ось вибір оптимального варіанту - питання, якому слід приділити максимум уваги. І що старший ПК, то відповідальніше доведеться підійти до покупки.