Оперативна пам'ять - це невід'ємна частина комп'ютера будь-якої потужності та призначення. Вона відповідає за тимчасове зберігання машинних кодів, з якими в конкретний період часу працює центральний процесор. Також у масивах оперативної пам'яті зберігаються вихідні дані для виконання процесором завдань, оброблені фрагменти і проміжні результати.
Оперативна пам'ять належить до енергозалежного виду пам'яті, тобто потребує постійного живлення під час виконання своїх функцій. При знеструмленні системи вся інформація на платі оперативної пам'яті обнуляється.
Кожен користувач вибирає оперативну пам'ять за низкою відомих показників:
Обсяг - масив для зберігання даних. Чим він більший, тим вища продуктивність і швидкість роботи комп'ютера.
Покоління, або тип пам'яті - це технічне рішення, що відповідає за швидкість передачі інформації. На даний момент існує 4 типи оперативної пам'яті від DDR до DDR4, остання є найшвидшою з наявних у вільному доступі. Але буквально днями були представлені перші дослідні зразки нових модулів пам'яті покоління DDR5. Поява таких плат у продажу планується вже у 2022-2023 роках.
Таймінги - стандартні затримки у функціональних циклах оперативної пам'яті, які суттєво впливають на швидкість надання даних для обчислення центральному процесору.
І якщо з цими характеристиками все більш-менш зрозуміло, то таке поняття, як ранг оперативної пам'яті, часто викликає труднощі навіть у досить досвідчених користувачів.
У мережі існує думка, що ранг пам'яті - це архітектура розпаювання чіпів пам'яті на платі. Нібито в однорангової пам'яті мікросхеми розташовані з одного боку, а у дворангової - з обох, тому вона краща і швидша. Але таке визначення є помилковим, до того ж не пояснює наявності чотирирангової та восьмирангової пам'яті.
Насправді рангом називається область мікросхеми завширшки в 64 біти, що являє собою окремий логічний модуль, утворений певною кількістю чіпів пам'яті. Відповідно, якщо логічний модуль один - то і пам'ять іменується одноранговою, якщо два - дворанговою і так далі.
При цьому логічні модулі використовують один фізичний канал для передачі інформації.
Кожен процесор здатний підтримувати певну кількість потоків інформації від оперативної пам'яті. Тобто, якщо він розрахований на 4 ранги, то можна встановити в систему 4 однорангові плати оперативної пам'яті, дві плати на 2 ранги або одну на чотири. Усі ці конфігурації взаємозамінні, але перевищувати норматив не слід. Система, укомплектована в розріз із цими вимогами, періодично видаватиме помилки і на відміну від очікувань демонструватиме низьку продуктивність.
Дізнатися ранг оперативної пам'яті можна за маркуванням на текстоліті плати або наклейці. При цьому єдиного стандарту позначення не існує, і кожен виробник маркує оперативну пам'ять за своїми правилами.
Модулі оперативної пам'яті Crucial маркуються цифрами і буквами. Для прикладу: 2Rx8 - дворангова пам'ять, а маркування 4Rx16 відповідає чотирьом і восьми рангам.
Оперативна пам'ять Kingston містить буквене позначення рангів: S (Single) - один ранг, D (Dual) - дворангова, Q (Quadro) - чотири ранги пам'яті.
З вищесказаного можна зробити висновок про те, що ранги оперативної пам'яті відповідають за швидкість передачі даних. А, отже, впливають на загальну продуктивність системи.
На практиці приріст продуктивності становить близько 5 - 10 % на кожен ранг. Але для реалізації цього потенціалу оперативної пам'яті будуть потрібні відповідні компаньйони - продуктивний процесор і потужна системна плата .
При цьому цікавою особливістю можна вважати розгінний потенціал. Однорангова пам'ять розганяється ефективніше і функціонує в такому стані набагато стабільніше, ніж інші види пам'яті.
Чим відрізняється серверна оперативна пам'ять?
Найбільше значення ранг пам'яті має при складанні серверної платформи. Це пояснюється величезними обсягами інформації, якими в безперервному режимі оперують сервери. Тому, крім інших характеристик, він має бути укомплектований не менш ніж 4 рангами оперативної пам'яті на один процесор.
І самі ранги серверної оперативної пам'яті відрізняються від користувацької. Це пов'язано з технологією виправлення (корекції) помилок ЕСС. Ранги такої пам'яті відрізняються наявністю додаткових 8 бітів і 1 чіпа пам'яті, який робить модуль візуально не симетричним. Кожен логічний модуль серверної пам'яті має потік даних завширшки 72 біти. Технологія виправлення помилок необхідна для стабільної та безперебійної роботи оперативної пам'яті, бо навіть хвилинна затримка може завдати великих збитків власникам і орендарям сервера.
Регістрова і LR-пам'ять вирізняється наявністю додаткового чіпа - буфера, тому вона часто називається реєстровою або буферизованою. Цей чіп дає змогу буферизувати не тільки команди, як контролер у користувацькій платі, а й передавати дані цілими пакетами.
Чіп-буфер виділяє велику кількість теплової енергії. А отже, система потребує посиленої уваги до охолодження.
Головне правило при комплектації сервера - не перемішувати ECC, Reg і LR-пам'ять. Така комплектація даватиме регулярні збої, а найчастіше операційна система навіть не зможе запуститися.
У короткому відео компанія Micron наочно показує, як у новому типі пам'яті DDR5 буде більш ніж у 2 рази ефективніша пропускна здатність